Lokalne atrakcje


Park Zdrojowy w Solcu-Zdroju (200m od SOLAVO Home & Travel)

Park został założony w latach 1905-1910, natomiast w latach 1987-1988 poddano go gruntownej konserwacji. Możemy podziwiać w nim wiele ciekawych okazów drzew i krzewów; obok popularnych świerków, topoli i brzóz pojawiają się sosna wejmutka, katalpa, kłęk kanadyjski, magnolia,tamaryszek, platan, stare egzemplarze lipy szerokolistnej oraz przepiękne modrzewie Przez park przepływa rzeka Rzoska, która wypływa ze stawu w pobliskiej wsi Gadawie. Wijąca się wśród zieleni rzeka jest idealnym uzupełnieniem cudownego krajobrazu, jaki rozciąga się na terenie całego Parku Zdrojowego.

Zalew w Solcu-Zdroju (800m od SOLAVO Home & Travel)

Zbiornik retencyjno-rekreacyjny bezpośrednio przylegający do parku zdrojowego o łącznej powierzchni 6 ha oraz głębokości od 0,5 do 3m. Nad zalewem istnieje możliwość połowy ryb, grillowania. Jest to idealne miejsce do relaksu oraz wypoczynku.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (15 km od SOLAVO Home&Travel)

Dziecięce centrum kultury znajdujące się w Pacanowie, oficjalnie otwarte 24 lutego 2010 roku. Instytucja prowadzi działalność kulturalną skierowaną do dzieci, rodziców i osób pracujących z dziećmi. Charakterystyczne dla kompleksu są elementy przypominające wielkie baby z piasku. Mieści się w nich: Muzeum Postaci Bajkowych, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wraz z czytelnią, sala kinowa i teatralna, księgarnia, sklep z pamiątkami i kawiarnia. W bezpośrednim otoczeniu budynku znajduje się ogród edukacyjny oraz amfiteatr.

Malowana Wieś - Zalipie (20 km od SOLAVO Home&Travel)

Zalipie - wieś położona na terenie Powiśla Dąbrowskiego mieszczącym sie w widłach Wisły i Dunajca. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. Prace zalipiańskich artystek można podziwiać m.in. w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która jest filią Muzeum Etnograficznego oraz w Gminnym Ośrodku Kultury "Dom Malarek" w Zalipiu, powstałym w roku 1978.

Pałac w Kurozwękach (37 km od SOLAVO Home&Travel)

Dzieje Pałacu w Kurozwękach sięgają XIV wieku. Drewniano-murowany zamek został wybudowany przez Dobiesława z Kurozwęk i stał się siedzibą rodu Kurozwęckich. Na początku był budowlą obronną, ponadto był to jeden z pierwszych murowanych zamków rycerskich w Polsce. Zamek był wielokrotnie przebudowywany, aż do osiągnięcia wyglądu pałacu, który prezentuje obecnie. W 2006 roku po raz pierwszy otwarto tu  labirynt zrobiony na polu kukurydzy. Labirynt przyjął się świetnie i teraz jest jednym ze znaków rozpoznawczych Pałacu. Kurozwęki zyskały sławę jako pierwsza i największa hodowla bizonów amerykańskich w Polsce.

Ogród na rozstajach (40km od SOLAVO Home&Travel)

Ogród na Rozstajach to jedyny w województwie Świętokrzyskim prywatny ogród botaniczno – ornitologiczny udostępniony dla zwiedzających. Od momentu powstania, w roku 1993 jest w ciągłej rozbudowie. Na obszarze 1 hektara rośnie ponad dwa tysiące odmian roślin i kilkanaście gatunków ptaków ozdobnych. Tłem dla ogrodu są zachowane ponad stuletnie drzewa, nadając całości naturalistycznego, parkowego charakteru. Uzupełnieniem kompozycji są liczne oczka wodne. Ogród czynny jest dla zwiedzających w każdą sobotę i niedzielę oraz swięta od kwietna do października.

ZOO Leśne Zacisze (50 km od SOLAVO Home&Travel)

ZOO Leśne Zacisze mieści się w malowniczo położonym terenie otoczonym lasem, w miejscowości Lisów na ulicy o brzmiącej nazwie Wygwizdów 6. Konie, kozy, kurki liliputki to jedne z pierwszych zwierząt jakie zagościły w ZOO.Sukcesywnie każdego roku zwierzyniec jest powiekszany, powstają nowe zagrody, woliery, alejki, drzewa, krzewy które dziś stanowią azyl dla mieszkających tu zwierząt. Obecnie mieszka tam około 90 gatunków zwierząt.W swojej ofercie ZOO posiada plac zabaw dla dzieci, na terenie znajdują się stanowiska grillowe, z których bezpłatnie można skorzystać.

Zamek Krzyżtopór (57 km od SOLAVO Home&Travel)

Zbudowany w latach 1627–1644 przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego; nigdy nie został w pełni ukończony. Jest to obszerny zamek w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Historia autorstwa projektu pałacu i jego kształtu pozostaje nie do końca poznana. Jest to powodem do narastania wokół niego legend. Ponieważ aż 90 % murów oraz 10 % sklepień założenia architektonicznego zachowało się do dzisiaj, od dawna planuje się odbudowę całego kompleksu.

Muzeum Wsi Kieleckiej- Tokarnia (70km od SOLAVO Home&Travel)

Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni zaczął funkcjonować od 1977 roku. Zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny. Wśród najpiękniejszych obiektów należy wymienić: barokowy kościół z Rogowa (1763 r.), modrzewiowy Dwór z Suchedniowa (XIX w.), czy Organistówkę z Bielin z poł. XIX w. Wśród ciekawych ekspozycji znalazł się także zakład prowincjonalnego fotografa w chałupie z Wąchocka, rozbudowaną aranżację sklepiku małomiasteczkowego z lat 30. XX w., wnętrze domu z Ćmielowa, czy chałupę z Szydłowa (1705 r.), zamieszkiwaną przez rodzinę żydowskiego krawca.